اخبار

بسته بندی سبزیجات تازه

بسته بندی سبزیجات

در اوایل تابستان یعنی هنگامی که تازه ترین و خوش عطرترین سبزیجات آماده مصرف هستند، روز سبزیجات تازه جشن گرفته میشود . حالا که در اوایل تابستان هستیم بهتر است از خودمان بپرسیم آیا به اندازه کافی این مواد مفید برای بدن را مصرف میکنیم؟

بسته بندی سبزی و میوه جات :

بر خلاف بیشتر محصولات غذایی ، میوه ها و سبزیجات تازه پس از برداشت محصول همچنان “نفس می کشند” یا تنفس می کنند. این فرآیند اکسیژن مصرف می کند و دی اکسید کربن و بخار آب تولید می کند. نکته اصلی برای تازه نگه داشتن این محصولات بسته بندی شده تا حد امکان کاهش میزان تنفس بدون آسیب رساندن به کیفیت محصول – طعم ، بافت و ظاهر آن است. به طور کلی ، با نگه داشتن درجه حرارت پایین ، داشتن سطح پایین تر اکسیژن در جو بسته بندی و افزایش سطح دی اکسید کربن می توان میزان تنفس را کاهش داد.

اگر محصولات در یک بسته بندی مهر و موم شده باشند ، اکسیژن کاهش می یابد و شرایط بی هوازی نامطلوب می تواند ایجاد شود.

خط بسته بندی سبزی و میوه جات مثل بسته بندی مواد گوشتی در صنایع غذایی بسیار با اهمیت است این محصولات نمی توانند برای طولانی مدت نگهداری شده و به همین منظور باید به شکلی بسته بندی شوند که بتوان بیشترین مدت طول عمر را از آن ها دریافت کرد.

یکی از متداول ترین روش های بسته بندی میوه و سبزی تازه، بسته بندی ظرفی به روش MAP می باشد.

دستگاه سیل وکیوم با استفاده از ایجاد خلا هوای داخل بسته بندی را تخلیه می کند و در صورت نیاز نیز می تواند پیش از انجام بسته بندی گازهای نگهدارنده را وارد محصول کند.

ادامه مطلب  از کجا بهترین تولید کننده دستگاه بسته بندی را پیدا کنیم؟

استفاده از اتمسفر کنترل شده برای نگهداری میوه و سبزی های تازه در اغلب تحقیقات قرن بیستم مورد توجه بوده است و نشان داده است که در افزایش عمر و کیفیت پس از برداشت محدوده وسیعی از میوه ها و سبزی های تازه موثر می باشد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *