اخبار

بسته بندی سبزیجات تازه

بسته بندی سبزیجات

در اوایل تابستان یعنی هنگامی که تازه ترین و خوش عطرترین سبزیجات آماده مصرف هستند، روز سبزیجات تازه جشن گرفته میشود . حالا که در اوایل تابستان هستیم بهتر است از خودمان بپرسیم آیا به اندازه کافی این مواد مفید برای بدن را مصرف میکنیم؟

بسته بندی سبزی و میوه جات :

بر خلاف بیشتر محصولات غذایی ، میوه ها و سبزیجات تازه پس از برداشت محصول همچنان “نفس می کشند” یا تنفس می کنند. این فرآیند اکسیژن مصرف می کند و دی اکسید کربن و بخار آب تولید می کند. نکته اصلی برای تازه نگه داشتن این محصولات بسته بندی شده تا حد امکان کاهش میزان تنفس بدون آسیب رساندن به کیفیت محصول – طعم ، بافت و ظاهر آن است. به طور کلی ، با نگه داشتن درجه حرارت پایین ، داشتن سطح پایین تر اکسیژن در جو بسته بندی و افزایش سطح دی اکسید کربن می توان میزان تنفس را کاهش داد.

اگر محصولات در یک بسته بندی مهر و موم شده باشند ، اکسیژن کاهش می یابد و شرایط بی هوازی نامطلوب می تواند ایجاد شود.

خط بسته بندی سبزی و میوه جات مثل بسته بندی مواد گوشتی در صنایع غذایی بسیار با اهمیت است این محصولات نمی توانند برای طولانی مدت نگهداری شده و به همین منظور باید به شکلی بسته بندی شوند که بتوان بیشترین مدت طول عمر را از آن ها دریافت کرد.

یکی از متداول ترین روش های بسته بندی میوه و سبزی تازه، بسته بندی ظرفی به روش MAP می باشد.

دستگاه سیل وکیوم با استفاده از ایجاد خلا هوای داخل بسته بندی را تخلیه می کند و در صورت نیاز نیز می تواند پیش از انجام بسته بندی گازهای نگهدارنده را وارد محصول کند.

ادامه مطلب  اهمیت بسته بندی مواد غذایی در سلامت و محافظت از آن

استفاده از اتمسفر کنترل شده برای نگهداری میوه و سبزی های تازه در اغلب تحقیقات قرن بیستم مورد توجه بوده است و نشان داده است که در افزایش عمر و کیفیت پس از برداشت محدوده وسیعی از میوه ها و سبزی های تازه موثر می باشد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.