دریافت مشاوره، انتخاب و خرید دستگاه بسته بندی آب معدنی و آشامیدنی

دستگاه بسته بندی آب معدنی

دستگاه بسته بندی آب معدنی یکی از اصلی‌ترین ماشین آلات صنعتی مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید و کارخانه آب معدنی است.  بسته بندی تقریبا آخرین مرحله از تولید محصولات مختلف است و هم برای حفظ زیبایی ظاهری و هم برای حمل و نقل آسان محصولات بسیار مهم است. انواع نوشیدنی‌ها مانند آب معدنی، نوشابه، دلستر و از جمله محصولاتی هستند که در بسته‌های چندتایی عرضه می‌شوند؛ بنابراین بسیار مهم است که بسته بندی نوشیدنی‌ها علاوه بر زیبایی، استحکام کافی نیز داشته باشد. 

استفاده از فیلم‌های شرینک و بسته بندی با دستگاه‌های شرینک نادی پک بهترین راه برای بسته بندی آب معدنی، بطری‌های نوشابه، بسته بندی آبمیوه و ‌نوشیدنی‌های دیگر است. 

دستگاه بسته بندی آب معدنی چیست؟

دستگاه بسته‌بندی آب معدنی یکی از تجهیزات صنعتی است که برای بسته‌بندی آب معدنی (و موارد مشابه مانند نوشابه) در واحدهای صنعتی یا کارخانه‌های تولید آب معدنی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به صورت خودکار یا نیمه‌خودکار عمل می‌کنند و به تولیدکنندگان این نوع محصول کمک می‌کنند تا آب معدنی را با کیفیت حفظ کرده و به صورت مناسب بسته‌بندی شود.

اهمیت استفاده از دستگاه بسته بندی آب معدنی

اهمیت استفاده از دستگاه بسته بندی آب معدنی از نقطه‌نظرهای مختلف قابل بررسی است. در حالت کلی وظایف اصلی یک دستگاه بسته‌بندی آب معدنی عبارتند از:

 1. پرهیز از نفوذ هوا و آلودگی: دستگاه بسته‌بندی باید محصول را در بستری بدون هوا و آلودگی قرار دهد تا کیفیت آب به خوبی حفظ شود.
 2. بسته‌بندی به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف: این دستگاه‌ها باید قابلیت بسته‌بندی آب معدنی در انواع شیشه، پک و یا سایر جعبه‌ها را داشته باشند.
 3. سرعت بسته‌بندی: در خطوط تولید صنعتی، سرعت بسته‌بندی مهم است تا تولید بهینه و سریع انجام شود.
 4. سیستم کنترل کیفیت: این دستگاه‌ها باید دارای سیستم کنترل کیفیت باشند تا هر بسته دقیقا به شکل مشابه با بقیه و با فرم مورد نظر بسته‌بندی شود.
 5. سیستم هوشمند: برخی از دستگاه‌های بسته‌بندی، مانند شیرینگ پک اتومات، با سیستم هوشمندی همراه هستند که از طریق آن می‌توانند فرآیند بسته‌بندی را بهبود دهند و خطاها را کاهش دهند.

از دستگاه‌های بسته‌بندی استفاده می‌شود تا آب معدنی به شکلی که از لحاظ بهداشتی مناسب باشد، بسته‌بندی و به بازار عرضه شود.

ویژگی های دستگاه بسته بندی آب معدنی

ویژگی‌های دستگاه بسته‌بندی آب معدنی ممکن است بسته به نوع دستگاه، تکنولوژی مورد استفاده و نیازهای تولیدکننده متغیر باشد. با این حال برخی از ویژگی‌های عمومی که در اغلب دستگاه‌های بسته‌بندی آب معدنی مدنظر قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • اطمینان از بهداشت و ایمنی: دستگاه بسته بندی آب معدنی به گونه‌ای طراحی شده است که بهداشت محصول بسته‌بندی شده داشته باشد و همچنین ایمنی کارکنان را تضمین می‌کند.
 • قابلیت بسته‌بندی انواع بسته‌ها: این دستگاه‌ها معمولا قابلیت بسته‌بندی آب معدنی و نوشیدنی‌های دیگر در انواع بسته‌ها مانند شیشه‌ای، بطری، قوطی فلزی و... را دارد.
 • کنترل دما و رطوبت: برخی از دستگاه‌ها ممکن است دارای سیستم‌های کنترل دما و رطوبت باشند تا کیفیت آب معدنی حفظ شود.
 • سرعت بسته‌بندی: دستگاه بسته بندی آب معدنی قابلیت بسته‌بندی با سرعت مطلوب را داشته و این قابلیت را دارد که در خطوط تولید اتوماتیک مورد استفاده قرار گیرد.
 • قابلیت تنظیم و همگام‌سازی: دستگاه‌های بسته بندی، مخصوصا در نوع اتوماتیک، به سادگی قابلیت تنظیم برای متناسب سازی با نوع و اندازه بسته‌ها و نیازهای تولید مختلف دا دارند.
 • کاهش ضایعات: دستگاه‌های استاندارد که توسط شرکت‌های معتبر مانند نادی پک تولید می‌شوند، دقت بالایی داشته و میزان ضایعات حاصل از بسته‌بندی را به اندازه چشمگیری کاهش می‌دهند.
 • داشتن سیستم هوشمند: برخی از دستگاه‌ها ممکن است دارای سیستم‌های هوشمندی باشند که به بهبود عملکرد و کاهش خطاها کمک کند.
 • قابلیت پیگیری و اطلاع‌رسانی: دستگاه‌های پیشرفته‌تر دارای قابلیت پیگیری بسته‌بندی‌ها و اطلاع‌رسانی در صورت وقوع هر گونه مشکل یا خطا هستند.

همچنین، توسعه فناوری در زمینه دستگاه‌های بسته‌بندی، به طور مداوم این ویژگی‌ها را بهبود می‌بخشد و امکانات جدیدی را به آنها می‌افزاید.

مزیت دستگاه آب معدنی

از مزایای دستگاه آب معدنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالا
 • دقت بالا نسبت به بسته‌بندی دستی
 • مصرف انرژی کم
 • صرفه اقتصادی بالا
 • قابلیت تنظیم دلخواه برای سرعت‌ها و حالت‌های متفاوت
 • استفاده برای بسته‌بندی کالاهای دیگر در صورت نیاز

اجزای مختلف دستگاه بسته بندی آب معدنی

دستگاه بسته بندی آب معدنی هرچند ممکن است انواع مختلفی داشته باشد ولی در حالت کلی یک بخش کامل از واحد بسته بندی آب معدنی شامل موارد زیر می‌شود:

نوار نقاله (Conveyor):

 نقاله به عنوان یک اجزای اصلی خط تولید بسته‌بندی استفاده می‌شود. این نقاله محصولات را از یک مرحله به مرحله دیگر منتقل می‌کند.

 

دستگاه‌های پر کردن (Filling Machines): 

این دستگاه‌ها برای پر کردن آب معدنی در بسته‌های مختلف مانند شیشه، پت، یا بشکه استفاده می‌شوند. آنها باید دقیقاً و با سرعت مطلوب مقدار معینی از محصول را در هر بسته پر کنند.

دستگاه‌های سیل کردن (Sealing Machines):

این دستگاه‌ها برای سیل کردن بسته‌ها به‌کار می‌روند. ممکن است از روش‌های مختلفی نظیر سیل حرارتی یا سیل مکانیکی استفاده شود.

سیستم کنترل وزن (Weight Control System):

   این سیستم برای کنترل دقیق وزن هر بسته به منظور جلوگیری از خطاها و افت کیفیت بسته‌بندی استفاده می‌شود.

سیستم کنترل PLC (Programmable Logic Controller):

PLC به عنوان یک کنترلر اتوماتیک بر روی تمامی اجزای دستگاه و خط تولید نقش دارد و برنامه‌ریزی و کنترل فرآیندها را انجام می‌دهد. در بیشتر دستگاه‌های بسته بندی آب معدنی کنترل کننده PLC یا یک کنترل‌کننده دیگر مانند میکروکنترلرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم هوشمند (Smart System):

اجزای هوشمند ممکن است شامل سنسورها، دوربین‌ها و سیستم‌های هوشمند برای کنترل کیفیت، تشخیص خطاها، و بهینه‌سازی فرآیند باشند.

سیستم برچسب‌زنی (Labeling System):

این سیستم برای چسباندن برچسب‌های مشخصات محصول به بسته‌ها به‌کار می‌رود. انواع مختلفی از دستگاه‌های لیبل زنی نیز وجود دارد. برای مثال شیرینگ لیبل یکی از پرکاربردترین دستگاه‌هایی است که نادی پک تولید می‌کند و برای لیبل زنی بسته‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پکینگ ماشین (Packing Machine):

در صورتی که نیاز به جعبه‌بندی یا بسته‌بندی گروهی وجود داشته باشد (مانند بسته‌بندی 6 تایی بطری‌های آب معدنی) بخش پکینگ دستگاه برای چیدن بطری‌ها در کنار هم و پک کردن آن‌ها مورد استفاده می‌شوند.

فرآیند بسته بندی آب معدنی

فرآیند بسته‌بندی آب معدنی با استفاده از شرینک پک به این شکل است که در ابتدا بهداشت بسته‌ها و محیط بررسی شده و از آلودگی‌ها پاکسازی می‌شود. سپس آب درون بطری‌ها پر شده و توسط دستگاه مخصوص درب آن‌ها پلمپ می‌شود. پس از این مرحله فرایند بسته بندی آب معدنی شروع می‌شود. 

سیستم بسته بندی آب معدنی بطری

تعداد مشخصی از بطری‌ها در کنار هم قرار گرفته و توسط اپراتور یا خود دستگاه (بسته به نیمه اتومات یا اتومات بودن دستگاه) بطری‌ها منظم می‌شوند. در مرحله بعد فیلم بسته‌بندی به دور بطری‌ها کشیده شده و بسته آماده قرار گرفتن در مرحله حرارت دهی می‌شود. 

در مرحله حرارت دهی عمل شیرینگ اتفاق می‌افتد و نایلون بسته‌بندی به شکل کامل به دور بطری‌ها می‌چسبد. در نهایت نیز قسمت‌های اضافی نایون بریده شده و بسته آماده لیبل‌زنی می‌شود. انتهای فرایند نیز به مرحله کنترل کیفیت اختصاص می‌یابد. 

توجه داشته باشید که این فرآیند ممکن است بسته به نوع دستگاه‌ها و خط تولید، بهبود یابد یا تغییراتی در آن ایجاد شود.

انواع ماشین آلات مورد نیاز پر کردن و بسته بندی آب معدنی

برای پر کردن، بسته بندی  و لیبل‌زنی بر روی بطری‌های آب معدنی و نوشیدنی‌های دیگر مانند آبمیوه، نوشابه و دلستر، علاوه بر  دستگاه‌ بسته بندی، ماشین‌آلات دیگری نیز مورد نیاز است که عبارتند از:

 • دستگاه تری بلوک
 • دستگاه لیبل چسبان
 • دستگاه جت پرینتر
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی

دستگاه تری بلوک

از این دستگاه برای بسته بندی نوشیدنی‌های بدون گاز استفاده می‌شود. دستگاه تری بلوک در یک ساعت می‌تواند 3800 بطری را پر کند. البته تعداد بطری نیز به اندازه و ظرفیت آن بستگی دارد. طراحی این دستگاه و استفاده از آن سبب کاهش قیمت نسبت به سایر بسته بندی‌ها شده است.

دستگاه لیبل چسبان

این دستگاه که با نام لیبل زن نیز معروف است برای کامل کردن خط بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارایی این دستگاه زدن برچسب‌ها و اطلاعات لازم محصولات تولید شده است. دستگاه لیبل چسبان از طریق فشار و حرارت برچسب‌ها را بر روی بسته‌ها می‌چسباند. از انواع این دستگاه نیز می‌توان به لیبل زن دستی، لیبل زن اتوماتیک حرارتی و دستگاه لیبل زن اتوماتیک چسبی اشاره کرد.

دستگاه جت پرینتر

از دستگاه جت پرینتر نیز برای چاپ اطلاعات و تاریخ انقضاء و قیمت محصول در بسته بندی استفاده می‌شود. این دستگاه با جوهر و حرارت در شکل‌های گوناگون قابل استفاده است. جت پرینترها نیز در دو گروه دستی و صنعتی به تولید می‌رسند و برای درج اطلاعات پس از بسته بندی نوشیدنی، مانند بسته بندی بطری نوشابه و آب معدنی به کار برده می‌شوند

دستگاه شیرینگ پک تونلی

در مرحله آخر بسته بندی نوشیدنی‌ها، پس از پر کدن بطری، از دستگاه شیرینگ پک استفاده می‌شود. این دستگاه با منظم کردن محصولات و به ردیف کردن آن‌ها، به وسیله گرما نایلون شیرینگ را به دور محصولات می‌پیچد. با انجام این کار محصولات به راحتی قابلیت حمل و نقل پیدا می‌کنند. استفاده از دستگاه‌های شرینک برای بسته بندی آشامیدنی‌ها از جمله روش‌های به‌صرفه و بسیار کاربردی است که شرکت‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند.

راه اندازی خط تولید آب معدنی

راه‌اندازی یک خط تولید آب آشامیدنی یا آب معدنی یک پروژه گسترده است که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، تجهیزات مدرن و رعایت استانداردها و مقررات بهداشتی است. در زیر به مراحل مهم راه‌اندازی یک خط تولید اشاره می‌کنیم:

 1. تحقیقات بازار و بررسی تقاضا
 2. تهیه برنامه کسب و کار و تجهیزات
 3. تهیه زمین و ساختمان
 4. نصب تجهیزات و اتصال به تأمین‌کنندگان
 5. آزمایش و بهینه‌سازی
 6. استعدادسنجی و آموزش کارکنان
 7. استقرار سیستم مدیریت کیفیت
 8. بسته‌بندی و بازاریابی
 9. اجرای نظارت مستمر 
 10. پایش و بهبود مستمر

معرفی دستگاه مناسب برای بسته‌بندی آب معدنی

از مناسب‌ترین دستگاه‌های شرینک نادی‌پک برای بسته‌بندی انواع محصولات نوشیدنی مانند بطری‌های آب‌معدنی و نوشابه می‌توان به دستگاه شرینک پلی‌اتیلن NPM90 و دستگاه تمام اتومات NPA1800 اشاره کرد.

قیمت دستگاه بسته‌ بندی آب معدنی

قیمت دستگاه بسته بندی آب معدنی بسته به امکانات  و نوع دستگاه متفاوت است. برای کسب اطلاعات در مورد قیمت انواع دستگاه آب معدنی، با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۹۳۶۵ تماس گرفته و با کارشناسان نادی‌پک مشورت نمایید.

مزایای تولید آب آشامیدنی

با توجه به استفاده گسترده از بطری‌های آب معدنی و آشامیدنی، راه‌اندازی و طراحی یک خط تولید آب آشامیدنی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به خصوص در فصل‌های گرم سال؛ زمانی که افراد به دلیل فعالیت‌های خود در خارج از منزل، سریعا به نزدیک‌ترین فروشگاه مراجعه کرده و برای رفع تشنگی یک بطری آب معدنی خریداری می‌نمایند. حتی در محیط خانگی، برخی از افراد برای مصرف شخصی خود نیز ترجیح می‌دهند از آب معدنی استفاده کنند تا از آب شبکه شهری استفاده نمایند.

توصیه‌های بسیاری از پزشکان نیز به این سمت است که افراد به جای آب شهری، از آب معدنی استفاده کنند. دلیل این توصیه این است که آب‌های آشامیدنی در فرآیند تولید خود به گونه‌ای غنی‌سازی می‌شوند که دارای املاحی هستند که به سلامتی بدن کمک می‌کنند. با توجه به این موارد، راه‌اندازی خط تولید آب معدنی به نفع شماست، زیرا بازار خوب و پتانسیل بالایی دارد.

جمع‌بندی

با تجه به آنچه گفته شد، یکی از مشاغل پردرآمد و مناسب، راه اندازی خط تولید آب معدنی است. برای این کار تجهیزات و ماشین‌آلات مختلفی مورد نیاز است. یکی از ملزومات مهم برای این کار، دستگاه بسته بندی آب معدنی است که ب شکل مفصل در مورد انواع و کارکرد آن توضیح داده شد. اگر به دنبال دستگاه‌های مناسب برای راه اندازی و بسته بندی آب معدنی و نوشیدنی‌های دیگر هستید، با کارشناسان ما در نادی پک در ارتباط باشید.

10 دیدگاه در مورد “ دستگاه بسته بندی آب معدنی و آشامیدنی

 1. مرتضوی گفت:

  دستگاه بسته بندی آب معدنی چیدمان را هم خودش انجام میدهد یا اپراتور باید بسته 6 تایی را مرتب کند؟

 2. میرعلی رضایی گفت:

  اگر با دستگاه بسته بندی آب معدنی بسته بندی کنیم، کناره های بسته باز می می ماند؟ چطور باید به شکلی بسته بندی کنیم که یک مقدار از بغل ها باز بمونه؟ مثل بسته هایی که تو مغازه ها هست

 3. محمود گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه. هزینه دستگاه بسته بندی آب معدنی برای یک واحد متوسط چقدر هست؟

 4. جدیدی گفت:

  سلام. ظرفیت یک بار بسته بندی برای دستگاه بسته بندی آب معدنی چند بطری هست؟

 5. صفا گفت:

  سلام. وقت بخیر. میشه دستگاه بسته بندی آب معدنی رو برای بسته بندی کنسرو هم به شکل پک چندتایی استفاده کرد؟

 6. سعید گفت:

  دستگاه بسه بندی آب معدنی بزرگ یا کوچیک فرق داره؟ تنظیمش چطوریه؟ میشه توضیج بدین؟

 7. رهاوی گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه
  دستگاه بسته بندی آب معدنی اتومات هست؟

 8. روشن گفت:

  سلام. دستگاه بسته بندی آب معدنی بزرگ با دستگاه بطری های کوچک فرق داره؟ یا با یک دستگاه میشه هر دو بطری را بسته بندی کرد؟

 9. فرشید گفت:

  سلام. دستگاه بسته بندی آب معدنی پلمپ هم میکنه؟

 10. سلیمان گفت:

  لطفا قیمت دستگاه بسته بندی آب معدنی رو بگین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *