دریافت مشاوره، انتخاب و خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده

معرفی انواع دستگاه جهت بسته بندی غذا

سالم و تازه بودن مواد غذایی ارتباط مستقیمی با سلامت جامعه بشری دارد. در گذشته انسان‌ها امکانات چندانی برای تازه نگه داشتن مواد غذایی نداشتند. اما امروزه با توجه به پیشرفت صنعت بسته بندی مواد غذایی و خوراکی توسط متریال‌های باکیفیت بسته بندی و همچنین دستگاه بسته بندی غذا به بهترین شکل بسته بندی می‌شوند. البته در طی چندین سال اخیر صنعت بسته بندی مواد غذایی علاوه بر بهبود کیفیت نگهداری از مواد غذایی تاثیرگذاری بسیار زیادی در فرایند بازاریابی و فروش این مواد دارد. استفاده از انواع دستگاه پک غذایی با تکنولوژی‌های پیشرفته باعث شده تا سطح کیفی بهداشت در فرایند بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده نیز به بهترین شکل ممکن رعایت شود. به عبارتی دستگاه‌های بسته بندی مواد غذایی در این صنعت اهمیت بسیار زیادی دارند. در ادامه این مطلب در مورد انواع و مدل‌های مختلف دستگاه بسته بندی غذا به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

اهمیت بسته بندی مواد غذایی

امروزه به دلیل مشغله کاری مردم استفاده از غذای آماده و همچنین مواد غذایی بسته بندی شده بیشتر شده است. به همین علت برای رعایت موارد بهداشتی و همچنین حفظ طراوت و تازگی مواد غذایی از ایده بسته بندی کمک می‌گیرد. بسته بندی نیز با استفاده از دستگاه‌ها و روش‌های مختلف انجام می‌گیرد. پک مواد غذایی باید به گونه‌ای باشد که از ورود و نفوذ هرگونه عامل محیطی مخرب از جمله ذرات موجود در هوا، و میکروارگانیسم‌ها جلوگیری کند، چراکه مواد غذایی نسبت به این دو عامل و سایر عوامل محیطی حساسیت داشته و تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در طی چندین سال اخیر فرایند بسته بندی مواد غذایی بیشتر از سال‌های قبل مورد توجه قرار گرفته است، علت این امر افزایش جمعیت کره زمین و به دنبال آن افزایش تنوع مواد غذایی است. همان گونه که در مطالب بالا گفته شد به منزله رعایت بهداشت در بسته بندی مواد غذایی از دستگاه بسته بندی غذا استفاده می‌شود.

مهم‌ترین مزایای بسته بندی کردن مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی مزیت‌هابسیارر زیادی هم برای مصرف‌کنندگان و هم برای تولیدکنندگان این مواد دارد. مزایای بسته بندی و پک مواد غذایی در زمینه‌های مختلفی نمایان می‌شود. یکی از شاخص‌ترین مزایای بسته بندی مواد خوراکی سهولت در جابه‌جایی و فرایند توزیع و حتی فروش آن‌ها است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که استفاده از انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی نیز تاثیر زیادی در فرایند پکینگ مواد غذایی داشته و مزیت‌های بسیاری را به دنبال دارد.

افزایش مدت زمان نگهداری از محصول

از دیرباز یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه بشری نگهداری از مواد غذایی به مدت طولانی با هدف حفظ طراوت و تازگی آن‌ها است. خوشبختانه امروزه با پیشرفت صنعت بسته بندی مواد غذایی این امکان فراهم شده است. مواد غذایی چون گوشت و فراورده‌های گوشتی، ماهی و مرغ به دلیل داشتن بافت خاص همواره باید در شرایطی بسیار خاص نگهداری شوند که در همه زمان و همه مکانی این امکان وجود ندارد. اما با استفاده از انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی و تکنولوژی‌های پیشرفته بسته بندی به کار رفته در آن‌ها این امکان فراهم شده است.

بهبود و تقویت بازار فروش محصولات غذایی

یکی از مهم‌ترین مزایا بسته بندی مواد غذایی که باید به آن اشاره کرد بهبود و تقویت بازار فروش این مواد است. در واقع به علت پیشرفت و تغییرات به وجود آمده صنعت بسته بندی مواد غذایی، محصولات خوراکی و غذایی در بسته‌ بندی‌هایی با طرح‌های مختلف نیز آماده و توزیع می‌شوند. علت اصلی وجود تنوع گسترده در طرح و حتی ترکیب رنگی متریال‌های بسته بندی مواد خوراکی استفاده از انواع مختلف دستگاه بسته بندی مواد غذایی است.

کمک به برندسازی محصولات

در حقیقت هدف اصلی انواع شرکت بسته بندی مواد غذایی و همچنین شرکت تولید کننده مواد غذایی از انجام بازاریابی‌های مختلف آگاه‌سازی مخاطبین از برند خود است. اما زمانی برندسازی یک شرکت موفق است که استراتژی بازاریابی آن به شکلی حرفه‌ای و تخصصی صورت گیرد. یکی از نکات بسیار مهم در فرایند بازاریابی مواد غذایی توجه به شکل، کیفیت و ابعاد بسته بندی محصولات است. در حقیقت بسته بندی خلاقانه و باکیفیت مواد غذایی بیشتر از هر چیزی در میزان برندسازی شرکت تولید کننده تاثیر مثبت دارد. اما بسته بندی حرفه‌ای انواع و اقسام مواد غذایی با روش‌های سنتی بسته بندی امکان‌پذیر نبوده و نتایج مطلوبی ندارد. در حالی که با استفاده از دستگاه بسته بندی مواد غذایی می‌توان این کار را در زمانی کمتر با هزینه‌ای کمتر و همچنین با کیفیتی بالاتر انجام داد.

شرایط خاص در بسته بندی غذای آماده

اصولا مشتریان در هنگام خرید محصولات و کالاهای مختلف به ویژه غذای آماده مایلند که داخل بسته بندی را به راحتی ببینند به همین دلیل بخشی از بسته بندی از جنس مخصوص و شفاف ساخته می‌شود تا خریداران به داخل بسته بندی نیز دید داشته باشند. یکی دیگر از شرایطی که در بسته بندی غذاهای آماده باید در نظر گرفته شود، کنترل رطوبت و بخار درون بسته بندی است. وجود رطوبت و بخار در مقادیر بالا در داخل بسته بندی منجر کاهش سطح کیفی بهداشت بسته بندی و حتی فاسد شدن مواد غذایی می‌شود. استفاده نکردن از مواد سمی یکی دیگر از شرایطی است که در بسته بندی مواد غذایی و غذاهای آماده باید در نظر گرفته شود. ارزان و مقرون به صرفه بودن مواد در تولید بسته‌ها، استحکام و مقاومت مواد بسته بندی شده در برابر ضربه و فشار، تعدیل درجه حرارت داخل بسته بندی، جلوگیری از نفوذ برخی از گازها مانند دی اکسید کربن، اکسیژن و نیتروژن نیز از دیگر شرایطی هستند که باید در تولید مواد و بسته بندی آن‌ها در نظر داشت. البته افزون بر این موارد نوع دستگاه بسته بندی مواد غذایی و امکانات آن در کیفیت نهایی بسته بندی تاثیر بسزایی دارد.

دستگاه‌ بسته بندی غذای آماده

برای بسته بندی غذا و مواد غذایی از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌شود که انتخاب آن به نوع محصول، ماده غذایی استفاده شده در غذا، حجم و اندازه مواد بستگی دارد. انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی عبارتند از:
 • دستگاه توزین‌دار
 • دستگاه حجمی
 • دستگاه پودری
 • ماشین آلات کیسه پرکن
 • دستگاه وکیومی
 • دستگاه سلفونی
 • دستگاه شرینک پک
هر یک از این دستگاه‌ها کاربردهای خاص خود را دارند؛ برای مثال دستگاه کیسه پر کن برای بسته بندی حبوبات، شکر و موادی که در درون کیسه عرضه می‌شوند مناسب است. دستگاه پودری نیز برای پر کردن و بسته‌بندی حبوبات به کار برده می‌شود. از این میان دستگاه‌های شرینک پک و بسه بندی سلفونی برای بسته بندی و پوشش غذاهای آماده بسیار مناسب هستند. در ادامه به معرفی چند دستگاه می‌پردازیم.

دستگاه جهت بسته بندی غذا وکیومی

از دستگاه وکیوم برای خالی کردن گازهای اضافی داخل بسته بندی استفاده می‌شود. این کار سبب می‌شود که طول عمر محصول بالا برود. به همین دلیل امروزه این دستگاه به یک دستگاه پرکاربرد تبدیل شده و همه تولید کنندگان محصولات غذایی از آن استفاده می‌کنند. دستگاه وکیوم نیز در انواع گوناگون دستی، رومیزی، ایستاده و دو کابین وجود دارد که هر کدام از مزیت‌های خاصی برخوردار است.

فناوری وکیوم (Map) در بسته بندی مواد غذایی

در بسته بندی مواد غذایی به روش وکیوم تمامیت فرایند بر این اساس است که هیچ گونه هوای اضافی در داخل بسته بندی باقی نماند. به عبارتی در بسته بندی مواد غذایی وکیوم ابتدا هوای درون بسته بندی به صورت کامل خارج شده و بسته بندی نیز در یک محیط خلاء صورت می‌گیرد. استفاده از تکنولوژی ویکوم در ساخت دستگاه برای بسته بندی مواد غذایی باعث می‌شود تا بسته بندی مواد غذایی به شکلی اصولی‌تر و بهداشتی‌تر و همچنین با ماندگاری بالاتر انجام شود.

مزایای استفاده از فناوری وکیوم در دستگاه بسته بندی مواد غذایی

 • کاهش میزان ضایعات و فساد مواد غذایی
 • فراهم کردن محصولات برش خورده و آماده برای مصرف
 • صرفه جویی در مصرف انرژِ مانند عدم استفاده از فرایندهای حرارتی و برودتی
افزون بر موارد فوق بسته بندی مواد غذایی با استفاده از فناوری وکیوم به خصوص گوشت و فراورده‌های گوشتی باعث افزایش طول عمر آن‌ها بین 2 تا 35 روز می‌شود.

بسته بندی غذای آماده سلفونی

دستگاه سلفونی از دستگاه بسته بندی غذای آماده است که از آن برای انواع غذاها و مواد غذایی سرد و گرم استفاده می‌شود. نوع دستی و رومیزی این دستگاه در انواع فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و غذاخوری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بسته بندی مقرون به صرفه بوده و قابلیت کشسانی زیادی دارد. یکی از بهترین گزینه‌ها برای بسته‌بندی غذای آماده، استفاده از دستگاه سلفونی بسته بندی است؛ با این روش ظرف حاوی غذا به شکل کامل پوشش داده شده و از نفوذ مواد خارجی به درون بسته جلوگیری می‌شود. دستگاه پک غذای آماده سلفونی در جهت کاهش هزینه‌های مربوط به بسته بندی برای رستوران‌ها کمک زیادی می‌کند. در این نوع دستگاه غذای آماده تمامی اصول بهداشتی بسته بندی رعایت می‌شود تا بسته بندی نهایی با بالاترین کیفیت و سطح بهداشت آماده شده و به دست مشتری برسد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که استفاده از این نوع بسته بندی مواد غذایی نیز علاوه بر رستوران‌ها برای کارخانه و شرکت بسته بندی مواد غذایی از نوع آماده و نیمه آماده مزیت‌های بسیار زیادی دارد.

موارد کاربرد بسته بندی غذای آماده سلفونی

 • بسته بندی انواع فراورده‌های گوشتی آماده
 • بسته بندی مرغ و سینه مرغ منجمد
 • بسته بندی ماهی و...

دستگاه بسته بندی غذای آماده شرینک پک

این دستگاه با وجود پیچیدگی نیازی به اپراتور نداشته و به صورت اتومات کار می‌کند و به همین دلیل برای کارآفرینان محصول مناسبی است. چرا که در سرعت بالایی داشته و همچنین جابجایی آن آسان است. استفاده از دستگاه‌های شرینک نادی پک در مراکز تولید و عرضه غذا مانند رستوران‌ها، کار بسته‌بندی را برای صاحبان این مشاغل بسیار آسان کرده و مناسب‌ترین بسته‌بندی مواد غذایی را به ارمغان می‌آورد.‌

فرایند بسته بندی در دستگاه بسته بندی غذای آماده شرینک پک

در این نوع دستگاه مواد غذایی روش کار بدین صورت است که ابتدا محصول مورد نظر به همراه ظرف روی دستگاه قرار گرفته و سپس فرایند دوخت دورتادور روی محصول توسط نایلون یا فیلم بسته بندی انجام می‌شود. بعد از اتمام فرایند دوخت محصول مورد نظر به داخل کوره یا همان محفظه گرم دستگاه هدایت می‌شود. در این مرحله فرایند شرینک یعنی اعمال حرارت به منظور چفت شدن بسته بندی صورت می‌گیرد. استفاده از فناوری شرینک پک در ساخت برخی از دستگاه‌های بسته بندی مواد غذایی باعث می‌شود تا سرعت، کیفیت و حتی بهداشت بسته بندی نیز افزایش یابد. از موارد کاربرد بسته بندی غذای آماده شرینک پک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • بسته بندی تن ماهی
 • چای
 • بیسکوییت
 • بسته بندی انواع شکلات و...

مزایای استفاده از دستگاه بسته بندی غذای آماده شرینک پک

فناوری شرینک پک به تنهایی از مزیت‌های زیادی برخوردار است. اما زمانی که در ساخت دستگاه مواد غذایی از این فناوری استفاده شود مزایای این فناوری به چندین برابر افزایش می‌یابد. این مزایا هم از نظر تجاری و هم از نظر بهداشتی اهمیت بالایی دارد. استفاده از بسته بندی غذای آماده شرینک پک در جهت اعتماد‌سازی مخاطبین تاثیر بسیار زیادی دارد، علت این امر انجام اصولی فرایند بسته بندی و همچنین تنوع بالا در طرح بسته بندی‌ها است. از دیگر مزایای استفاده از دستگاه بسته بندی غذای آماده شرینک پک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • جلوگیری از نفوذ آب، گرد و غبار و ذرات ریز هوا
 • سازگاری زیاد با محیط زیست
 • جلوگیری از آسیب دیدن محصول در مراحل مختلف از جمله بارگیری، توزیع و فروش
 • حفظ طراوت و تازگی مواد غذایی به مدت طولانی
 • افزایش زیبایی ظاهری محصولات غذایی
 • صرفه جویی در میزان استفاده از متریال بسته بندی
 • قابلیت چاپ لیبل روی بسته بندی

خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده

برای بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده از دستگاه‌های به خصوصی استفاده می‌شود که اکثرا در رستوران‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی کاربرد دار. خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده نیازمند داشتن اطلاعات صحیح و کافی در مورد نیازهای شما است. در واقع برای خرید این نوع از دستگاه‌های بسته بندی باید ابتدا نیاز خودتان را بررسی کنید و با توجه به آن دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده را انتخاب کنید. نادی پک تولیدکننده انواع دستگاه‌های بسته بندی از جمله دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده است که با تلفیق تجربه، علم و دانش توانسته است بهترین دستگاه‌های بسته بندی را با قیمتی رقابتی به بازار ایران عرضه کند. اگر قصد خرید یک دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده یا نیمه آماده برای رستوران خود دارید، می‌توانید از لیست بالا دستگاه‌های نادی پک را مشاهده کنید و با کلیک بر روی هر یک از این دستگاه‌ها وارد صفحه مشخصات محصول شوید و مشخصات فنی دستگاه را با نیازهای خودتان مقایسه کنید. یکی دیگر از مواردی که موقع خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده باید مورد توجه قرار گیرد، قیمت این دستگاه‌ها است. شما می‌توانید پس از بررسی مشخصات فنی دستگاه‌ها و مقایسه آن‌ها با نیازهای خودتان با کارشناسان نادی پک تماس حاصل نمایید تا از قیمت دستگاه نیز مطلع شوید. قیمت دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده بستگی به تکنولوژی‌های به کار رفته در تولید، مواد اولیه و امکانات دستگاه دارد. در ویدئو زیر می‌توانید نحوه استفاده از دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده نادی پک مدل رومیزی NPR100  را مشاهده کنید. شما می‌توانید یک ویدئو نمونه از نحوه استفاده دستگاه‌های بسته بندی نادی پک را با کلیک کردن روی تصویر هر دستگاه در این صفحه مشاهده کنید. دیدن ویدئو از دستگاه‌های بسته بندی می‌تواند یک دید کلی نسبت به ابعاد و نحوه کارکرد دستگاه به شما بدهد. بنابراین پیشنهاد می‌شود حتما قبل از خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده ویدئو های مربوط به هر دستگاه را در این صفحه مشاهده کنید.

دستگاه های بسته بندی مواد غذایی نادی پک

نادی پک دارای 14 مدل دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده و نیمه آماده است که هر کدام با توجه به ویژگی‌هایشان در صنایع مختلفی کاربرد دارند. هر یک از انواع دستگاه پک مواد غذایی نادی پک از تکنولوژی‌های پیشرفته خاصی بهره برده و به همین دلیل بازدهی و کارایی بسیار بهتری در مقایسه با سایر دستگاه‌های بسته بندی مواد غذایی دارند. دستگاه‌های بسته بندی نادی پک عبارت اند از:
 • دستگاه شرینک کابینی R80
 • دستگاه شرینک کابینی NPS80
 • دستگاه شرینک کابینی NP70
 • دستگاه شرینک نیمه اتومات NPV100
 • دستگاه شرینک نیمه اتومات SR140
 • دستگاه شرینک نیمه اتومات NPT10
 • دستگاه شرینک نیمه اتومات SR140-NPT10
 • دستگاه تمام اتوماتیک NPT1800
 • دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک NPA1800-NPT1800
 • دستگاه شرینک پلی اتیلن NPM90
 • دستگاه سیل وکیوم NPR1000
 • دستگاه سیل وکیوم رومیزی NPR100
 • دستگاه سیل وکیوم روتاری (نیمه اتومات) NPR200
 • دستگاه دوخت شرینک تمام اتوماتیک

سوالات متداول در خصوص خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی آماده نادی پک

دستگاه مناسب برای بسته‌بندی غذای آماده چیست؟

دستگاه‌ تونل بخار STS84 و همچنین دستگاه‌های دیگری مانند دستگاه تونل سشواری TS100 برای بسته‌بندی انواع ظروف غذا و غذاهای آماده مناسب هستند.

دستگاه مناسب برای بسته‌بندی غذای نیمه آماده چیست؟

دستگاه‌های شرینک کابینی NPS80 ،NP70 و شرینک نیمه‌اتومات NPV100 برای بسته‌بندی مواد غذایی نیمه‌آماده مناسب هستند. از دیگر دستگاه‌های نادی‌پک نیز با توجه به سرعت و ابعاد مناسب می‌توان برای بسته‌بندی این نوع مواد غذایی استفاده کرد.

راهنمای بسته‌بندی غذای آماده

بسته‌بندی غذاهای آماده باید به شکلی انجام شود که کیفیت غذا در حین انتقال حفظ شود و بهداشت ان نیز به شکل کامل رعایت شود.

راهنمای بسته‌بندی غذای نیمه‌آماده

بسته‌بندی غذاهای نیمه‌آماده باید با مواد مرغوب انجام شده و شکل بسته‌بندی نیز به گونه‌ای باشد که از نفوذ مواد خارجی به درون بسته‌های غذایی جلوگیری کند.

قیمت دستگاه بسته‌بندی محصولات غذای آماده و نیمه‌آماده

دستگاه‌های مختلفی از مجموعه نادی‌پک را می‌توان برای بسته‌بندی مواد غذایی آماده و نیمه‌آماده بکار برد. برای مشاوره با کارشناسان نادی‌پک و اطلاع از قیمت دستگاه‌های مختلف، با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۹۳۶۵ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *